3ds Max 2013. Jen nevýznamná verze?
Tak tu máme opět další rok a s ní novou verzi 3ds Max. Verze 2013 se může někomu zdát jako hraniční věk, kdy vstupujeme do doby mnohdy citované ve sci-fi scénářích. Co jsem se pročítal novinkami, četl jsem a četl a pořád čekal na něco “velkého” s ohledem na funkčnost. Na nic jsem nepřišel. Tedy pokud nebudeme brát Subscription Advantage Pack z roku 2011 jako novou funkčnost. Tato verze se mi zdá spíše ve stylu “bug fixing” a “interoperability”. Ale abychom se podívali na novou verzu ze světlé stránky, jmenujme ty nejvýznamnější z nich:
1) Interoperabilita s Adobe After Effects
Obousměrné propojení práce s AE. Přímá synchronizace dat včetně podpory výměny světel, kamer, základních solidních objektů a dalších.
2) Vylepšená interoperabilita s Adobe Photoshop
Podpora výstupních renderů v podobě vrstev PSD souboru se zachováním průhledností a módů míchání vrstev.
3) Systém Render Passes
Lepší segmentace scén pro účely kompozice. Podpora elementů pro aplikace Autodesk Smoke, After Effects a Photoshop. Efektivní podpora kompoziční práce ve vizuálním prostředí Slate Compositing Editoru.
4) Podpora interaktivního začlenění IRay rendereru do ActiveShade okna
Iterativně prováděné změny tak uvidíte ihned aktualizovaného v pracovním prostředí.
5) Vylepšení MassFX
Do simulačního frameworku přibyl modul mCloth podporující dynamické chování látek (včetně trhání, nafukování apod.) a dynamiku “kaskadérů” ragdoll.
6) Lepší podpora cyklu pracovního postupu
Spousta nevychytaných dílčích úkonů je v této verzi napraveno. Děsí vás neohrabaný pohyb s výřezem během práce s polygony nebo kreslení křivek? Podobné úkony jsou optimalizovány jako např. dvojklik na hranu vybere celou smyčku (podobně jako v Maya), dialog Array je nyní nemodální (můžete souběžně pracovat v pracovním prostředí) nebo gradientní pozadí ve výřezu.
7) Práce s layouty v podobě záložek
Nyní můžete rychleji přepínat mezi různými rozvrženími pracovního prostředí pro různě specializované úkony, ukládat si je jako přednastavení a stejně tak je načítat.
8) Upravitelné pracovní prostředí
Každé pracovní prostředí (workspace) může mít své vlastní nastavení nabídek, nástrojových panelů a připravit si tak komplexně prostředí (nejen layouty) pro modelování, animaci, texturování a jiné.
9) Retiming v Track View
Možnost snáze upravovat rychlosti časování úseků scény pomocí táhel.
10) CAT postavy a jejich exporty jsou nyní kompatibilní s HumanIK řešitelem v Autodesk Maya 2013 nebo MotionBuilder 2013
Výhodou je také podpora obousměrných úprav (úpravy v Maya nebo MB > vidíte aktualizované v 3ds Max a naopak)
11) Vylepšení iRay
Podpora motion blur, zaoblených hran, vylepšení sky portálů, odrazů a IOR nebo větší množství procedurálních map, a větších rozlišení.
12) Vylepšení Nitrous
Optimalizovaný výkon na velkých scénách, podpora IBL, DOF, rychlejší odezva částicových systémů
13) Nový gPoly objekt pro lepší odezvu a přehrávání deformujících se síťových modelů
14) Stejné ovládání prostředí jako v Maya
Nyní můžete využít stejného způsobu navigace prostředí 3ds Max stejně jako jste tomu zvyklí v Autodesk Maya.
15) Vylepšená spolupráce s Revit Architecture
Podpora přímého načítání RVT souborů a datových pohledů vytvořených v aplikaci Revit. Není potřeba mít aplikací Revit nainstalovanou.
16) Přímá podpora výměny dat pomocí DirectConnect
Nyní můžete snáze vyměňovat data s aplikacemi AutoCAD, Autodesk Inventor, Autodesk Alias, Dassault Systemes SolidWorks a Catia, PTC Pro/ENGINEER, Siemens PLM Software NX, JT.
17) Možnost nakupovat animované pohybové klipy z Autodesk Animation Store
a několik dalších dílčích vylepšení.
Posuďte tedy sami, zda je pro vás verze 2013 přínosem. Musíme ale uznat, že čas od času je potřeba spíše uklízet, optimalizovat a snížit počet rozlobených uživatelů, kteří nejsou spokojeni se zastaralým způsobem práce a krkolomným ovládáním rozhraní, než hltit novou funkčností.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.